Δελτίο Τύπου

Στην τελετή υποδοχής πρωτοετών στο Σχολείο Φυλακής Λάρισας η Διευθύντρια Εκπαίδευσης Θεσσαλίας κ. Αναστασοπούλου Ελένη

Παρασκευή 18/09/2015

fil 01

Στην εναρκτήρια τελετή υποδοχής των πρωτοετών στο 2ο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας , που λειτουργεί στις φυλακές Λάρισας παρευρέθηκε η Διευθύντρια Εκπαίδευσης Θεσσαλίας κ. Αναστασοπούλου Ελένη σηματοδοτώντας με την παρουσία της την στήριξη σε έναν θεσμό που έχει καθιερωθεί σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες, ανάμεσα τους και η Ελλάδα, ως μέσο καταπολέμησης του κοινωνικού αποκλεισμού.
Η κ.Αναστασοπούλου επισήμανε τη σπουδαιότητα του θεσμού τονίζοντας ότι :« τα Σ.Δ.Ε. φυλακών αποτελούν νησίδα ελευθερίας μέσα στη φυλακή και βάζει φτερά στον νού για να πετάξει πέρα από τοίχους και κάγκελα. Η εκπαίδευση μπορεί να προσφέρει αυτή την ικανότητα και το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας είναι μια πραγματική ευκαιρία που οφείλει η πολιτεία σε ανθρώπους που τη έχασαν.
Είναι μια αντισταθμιστική προσφορά που μπορεί να προκαλέσει αλλαγή στάσεων ,αντιλήψεων και συμπεριφορών και να βοηθήσει τους κρατούμενους στην κοινωνική επανένταξη.»fil 02