final ziaka
Φαξ 2410539219

Χαιρετισμός Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Θεσσαλίας

Βιογραφικό Σημείωμα

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας, με έδρα την πόλη της Λάρισας, είναι αρμόδια για θέματα Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των νομών Λάρισας, Μαγνησίας, Καρδίτσας και Τρικάλων. Η Περιφερειακή Διεύθυνση έχει υπό την εποπτεία της 1.156 σχολικές μονάδες και των δύο βαθμίδων της εκπαίδευσης, συγκεκριμένα 901 σχολεία πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και 255 σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Στην Περιφέρεια Θεσσαλίας διδάσκουν περίπου 10.360 εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων, συγκεκριμένα 5.000 στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση και 5.360 στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, και ο συνολικός αριθμός των μαθητών ανέρχεται περίπου στους 97.500.