logo vertical new

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Επίσκεψη Συλλόγων Γονέων & Εκπαιδευτικών στον Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης Θεσσαλίας

Τον Περιφερειακό Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας, κ. Δοδοντσάκη Γεώργιο,  επισκέφτηκαν την Πέμπτη το πρωί, 22.04.2021, και ώρα 11:00 π.μ., ο εκπρόσωπος του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας «Κων/νος Κούμας», κ. Παπαστόλου Δημήτριος, ο εκπρόσωπος του Δ.Σ. της Ένωσης Γονέων & Κηδεμόνων Μαθητών του Δήμου Λαρισαίων, κ. Παναγιώτου Ιωάννης, η εκπρόσωπος του Μορφωτικού Εκπολιτιστικού Συλλόγου Λιβαδακίου, κα Δερματούδη Ευαγγελία, και αντιπροσωπεία του Συλλόγου Διδασκόντων του 25ου Δ.Σ. Λάρισας, αποτελούμενη από τον κ. Τσιτώτα Κωνσταντίνο, διευθυντή, και τον κ. Γιάτο Ιωάννη, δάσκαλο.  Οι εκπρόσωποι των Συλλόγων κατέθεσαν τη διαφωνία τους αναφορικά με τον χαρακτηρισμό των δημόσιων σχολικών μονάδων του Δ. Λάρισας ως Πρότυπων ή Πειραματικών Σχολείων και ειδικότερα με την πρόταση για μετατροπή του 25ου  Δ.Σ. σε Πειραματικό σχολείο, ενώ διάκεινται θετικά στην πρόταση του χαρακτηρισμού ως Πειραματικών σχολείων, εφόσον όμως ιδρυθούν εξ αρχής σε νέες σχολικές μονάδες.

Ο Περιφερειακός Διευθυντής

Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας