11-09-2015

Σε μια κίνηση γεμάτη συμβολισμούς η περιφερειακή διευθύντρια εκπαίδευσης Ελένη Αναστασοπούλου παρέστη στον αγιασμό που έγινε με αφορμή την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς στο TEE ειδικής αγωγής Λάρισας.

Σε σύντομο χαιρετισμό της η κ. Αναστασοπούλου ανέφερε:

«Η συναίσθηση του χρέους της πολιτείας, με βάση τ’ ανθρώπινα δικαιώματα, απέναντι στους ανθρώπους με ιδιαιτερότητες, στηρίζεται στο τρίπτυχο ισότητα ευκαιριών, κοινωνική ενσωμάτωση αλληλοαποδοχή και προετοιμασία για το πέρασμα απ το προστατευμένο περιβάλλον του σχολείου στην έξω ζωή.
Το σχολείο με την ανθρωπιστική παιδεία δημιουργεί αναπτύσσει δεξιότητες επικοινωνίας, συνεργασίας κι αλληλεγγύης κι εφαρμόζει μια δίκαιη εκπαιδευτική πολιτική χωρίς διακρίσεις προσφέροντας ίσες αλλά διαφορετικές ευκαιρίες πρόσβασης στην παιδεία σε όλους τους μαθητές. Στη φύση η διαφορετικότητα ως παραλλαγή είναι φυσικός νόμος.
Η φύση λοιπόν μας καταδεικνύει ότι το σύμπαν κατοικείται από εκατομμύρια άλλους και διαφορετικούς από εμάς με τους οποίους συνυπάρχουμε κι οφείλουμε να σεβόμαστε και ν΄αποδεχόμαστε».