Πρόσκληση Ενδιαφέροντος για διαμονή μαθητών και εκπαιδευτικών και Έντυπο Προσφοράς

Προγραμματισμός επισκέψεων σχολικών μονάδων Ιανουάριος - Ιούνιος 2018 (Υπό Έγκριση)

Σεμινάριο στο πρόγραμμα «Υγιή παιδιά – Υγιής πλανήτης» του WWF Ελλάς - 22 Ιανουαρίου 2018

Εκπαιδευτικές επισκέψεις και επιμορφωτικές δράσεις στα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2017-18

Σεμινάρίο «Βιομηχανική Κληρονομιά και Θεσσαλικά Τοπικά Προϊόντα»»

Οι Δ/νσεις Α/θμιας Εκπαίδευσης Λάρισας και Μαγνησίας δια των Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων προγραμματίζουν σεμινάριο στο πλαίσιο ίδρυσης του νέου Περιφερειακού Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης & Πολιτιστικών Θεμάτων με θέμα «Βιομηχανική Κληρονομιά και Θεσσαλικά Τοπικά Προϊόντα» την Παρασκευή 24/11/2017 στο χώρο του Μουσείου Τσαλαπάτα στο Βόλο.
Πρόγραμμα Σεμιναρίου

Εσαγωγικό-επιμορφωτικό σεμινάριο για το σχ. έτος 2017-18 με τίτλο: «Οι 17 στόχοι για την Αειφόρο Ανάπτυξη». Τρίτη 21/11/2016 από τις 5.00 ως τις 9.00 σε χώρους των 4ου & 37ου Δημ. Σχολ. Λάρισας

Πρόγραμμα Σεμιναρίου

Προγραμματισμός επισκέψεων σχολικών μονάδων Οκτώβριος - Δεκέμβριος 2017

Παράταση προθεσμίας επισκέψεων σχολικών μονάδων Καρδίτσας – Μαγνησίας - Τρικάλων στο ΚΠΕ Κισσάβου-Ελασσόνας

Παράταση προθεσμίας επισκέψεων σχολικών μονάδων Περιφερειακής Ενότητας Λάρισας στο ΚΠΕ Κισσάβου-Ελασσόνας

Συμμετοχή του ΚΠΕ με εικαστικά εργαστήρια στη διεθνή νεανική συνάντηση αρχαίου δράματος, μουσικής κι αθλητισμού στο Δίον

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κισσάβου-Ελασσόνας και η Σχολική Σύμβουλος 12ης Περιφέρειας Προσχολικής Αγωγής κα.Ευανθία Κοτρώτσιου οργάνωσαν σεμινάριο με θέμα: «Βιωματική Εισαγωγή στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση» στη Λάρισα, στο αμφιθέατρο του 33ου Δημοτικού Σχολείου, την Πέμπτη 7 Σεπτεμβρίου 2017, ώρες 08:30-13:30.

Εισαγωγή

ΚΠΕ Κισσάβου Ελασσόνας
Μεγέθυνση

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελασσόνας ιδρύθηκε με την 164122/Γ7/ (ΦΕΚ 2628/24-12-2008) απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, μετά από πρόταση του Δήμου Ελασσόνας και στεγάζεται σ΄ ένα σύγχρονο κτίριο.

Το κτίριο του ΚΠΕ διαθέτει αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, αίθουσα διδασκαλίας, αίθουσα Η/Υ και οπτικοακουστικών μέσων, χώρους γραφείων, θεατρική σκηνή και δανειστική βιβλιοθήκη.

Με την υπ.αριθμ. 7136/30-8-2011 απόφαση της Περιφερειακής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας το ΚΠΕ Ελασσόνας συγχωνεύτηκε με το ΚΠΕ Κισσάβου Μαυροβουνίου και έκτοτε λειτουργεί με την επωνυμία ΚΠΕ Κισσάβου Ελασσόνας με έδρα την Ελασσόνα.

Δράσεις ΚΠΕ Κισσάβου - Ελασσόνας 2011-2012