eikona dyep 01

Οι μαθητές της Δομής Υποδοχής για την Εκπαίδευση των Προσφύγων (ΔΥΕΠ) του 26ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας από κοινού με ομάδα μαθητών της πρωινής ζώνης του σχολείου συμμετείχαν στο διαγωνισμό ζωγραφικής και σύνθεσης αφίσας, με ομαδικές καλλιτεχνικές δημιουργίες και παρουσίασαν το θεατρικό δρώμενο "Το αθάνατο νερό" στο Δημοτικό Ωδείο Λάρισας την Παρασκευή 27-4-2018.
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του 7ου Καλλιτεχνικού Διαγωνισμού με θέμα: «Το αειφορικό άγγιγμά μου στον κόσμο: Σέβομαι το περιβάλλον, τον εαυτό μου και τους άλλους» που διοργάνωσε η Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Λάρισας, μετά από πρόταση του Κέντρου Πρόληψης Λάρισας Ο.ΚΑ.ΝΑ. Στην εκδήλωση συμμετείχαν σχολεία της αρμοδιότητας της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Λάρισας.
Στόχοι του διαγωνισμού ήταν, η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με την αειφόρο ανάπτυξη και η αξιοποίηση του μηνύματος της αειφόρου ανάπτυξης στην προαγωγή της ψυχοκοινωνικής υγείας.
Το πρώτο βραβείο μοιράστηκαν δύο μαθήτριες της ΔΥΕΠ και μια μαθήτρια της πρωινής ζώνης του 26ου ΔΣ Λάρισας που συνεργάστηκαν για την δημιουργία αφίσας, με έπαθλο ένα ποδήλατο για την κάθε μαθήτρια.

Η μεταφορά των μαθητών έγινε με λεωφορείο και συνοδούς του ΔΟΜ (Διεθνής Οργανισμός Μετανάστευσης).

Τέτοιες συνεργατικές δράσεις προάγουν τη συνύπαρξη των λαών, την αποδοχή της διαφορετικότητας και συμβάλλουν στην ομαλή ένταξη των προσφύγων μαθητών στην ευρύτερη κοινωνία.